Yumurta gençleştirme - tüp bebek tedavisi - ivf - kıbrıs tüp bebek - gyno life - tüp bebek merkezi

Yumurta Gençleştirme Nedir?

Anne olmak her kadının hayalidir. Sağlıklı bir yumurtaya sahip kadın anne olabilir ancak bu durum her zaman mümkün olmamaktadır. Çeşitli faktörlerden dolayı doğal yollardan bebek sahibi olunamamaktadır. Bu tür durumlarda karşılaşılması durumunda çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedaviler tüp bebek tedavisi, yumurta gençleştirme tedavisi başta gelmektedir. Tüp bebek tedavisi en sık duyulan tedavi yöntemidir. Son zamanlarda yumurta gençleştirme tedavisinde de elde edilen yüksek başarılar ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Yumurta gençleştirme nedir? Yumurtalık yetmezliği ve yumurta hücrelerinde zayıflık olması halinde uygulana bir yöntemdir. PRP, trombosit bakımından zengin plazmadır. PRP kısaltması platelet rich plasma kelimelerinin baş harfinden oluşmaktadır. Bu sorunları yaşayan kadınlardan kan alınmaktadır. Alınan kan çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra içinde bulunan trombosit alınmaktadır. İlk adım olan trombosit eldesi tamamlanmış olmaktadır.

Diğer basamak ise elde edilen PRP’nin yumurta hücrelerine enjekte etmek gelmektedir. Enjeksiyon anında bir arı olmaması için anestezi altında yapılmaktadır. Yumurta hücrelerine trombositlerin enjekte edilmesi embriyonun rahim içinde tutunmasına zorlaştıran durumlara karşı olumlu etkiler göstermektedir. Rahim iç zarının ince olması, rahmin için bağışıklıklar olması ya da rahim iç zarının kalınlaşması embriyonun iç yüzeye tutunmasını zorlaştırmaktadır. Trombosit enjeksiyonu ile bu nedenlerden dolayı çocuk sahibi olunamaması durumlarının önüne geçilmiş olmaktadır.

Enjekte edilen trombosit kök hücrelerin uyanmasını sağlamaktadır. Böylelikle yumurta hücreleri dönüşümlerini tamamlamaktadır. Sağlıklı yumurtaların elde edilmesi ile çocuk sahibi olunabilmektedir.

Yumurta Gençleştirme Kimlere Uygulanır?

Yumurta gençleştirme nedir sorusundan sonra sıra bu tedavi kimlere uygulanır sorusu akla gelmektedir. Çünkü bulunan her tedavi bu rahatsızlığa sahip olan herkese uygulanamamaktadır.  Öncelik ile yumurtalık rezervleri erken ya da ileri yaşlarda azalabilmektedir. Bu tedavinin en dikkat çeken özelliği her yaş grubundan kadına uygulanabilmesidir. Yani bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Yumurta hücreleri zaman geçtikçe yaşlanmaktadır. İleri yaşlarda çocuk sahibi olma ihtimalinin az olmasında nedenlerin başında gelmektedir. Kısırlık problemi yaşayan kadınlara, yumurta rezervlerin problem yaşayan kadınlara ve AMH olarak kısaltılan anti-müllerian hormon seviyesi düşük kadınlara uygulanmaktadır. 35 yaş üstünde olup kısırlık problemi yaşayan kadınlara yapılabilmektedir. Rahim iç zarının ince ya da kalın olması ve yapışık olması durumlarında da uygulanabilen bir yöntemdir.

Bir kadın menopoza girdikten sonra çocuk sahibi olunamaz diye bilinmektedir. Yumurta gençleştirme tedavisi ile çocuk sahibi olabilme ihtimali bulunmaktadır. Yumurta gençleştirme tedavisinin uygulanabilmesi için fiziksel olarak sağlıklı olunmalıdır. Anne adayının önceden kanser tedavisi ve kemoterapi almaması halinde tedavi uygulanabilmektedir.

Yumurta Gençleştirme Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Yumurta gençleştirme tedavisinin uygulanabileceği bir kişi olduğunuzun belirlenmesinden sonra tedavi planı oluşturulmaktadır. Bu tedavinin yapılacağı en uygun dönem adet döneminin bitimidir. Başka bir seçenekte yumurta hücrelerinde folikül gelişiminden hemen önce yapılmasıdır. Bu iki durum içinde uygun zaman belirlendikten sonra anne adayından kan alınarak trombositlerin ayrılmaktadır. Elde edilen trombosit yumurta hücrelerine enjekte edildikten sonra takip edilmeye başlamaktadır. Bir sonraki adet döngüsünde eğer adet olunmuş ise yumurta hücrelerine bakılmaktadır. Eğer adet olmamış ise belirli periyotlar ile AMH, LH ve FSH değerleri takip edilmektedir.

Yumurta gençleştirme nedir sorusunun en basit cevabı anne olmak isteyen ancak olamayan kadınlar için uygulanan bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisi ile benzer yanlarında bulunan tedavi ağrısız ve çok kısa bir tedavidir. Başarı oranları gün geçtikçe arttıkça bu durum kişiden kişiye değişmektedir. Vücutta çok farklı hormonlar ve sistemler bulunmaktadır. Her bir parametre başarı oranını etkilemektedir.

Yorumlar

Your email address will not be published.

tr_TRTurkish