Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Ve Egzersiz

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Ve Egzersiz

 Beslenme ve egzersiz

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yapılan tedavisi öncesinde ve sonrasında verilen önerilere dikkat etmesi tedaviye büyük oranda destek sağlamaktadır. Bu aşamada öncelikli olarak stresten uzak, bol egzersiz yaparak sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi önemli bir unsurdur.

Tüp bebek kararı alındığı an da tedavi süreci başlamış demektir. Bunun anlamı hastanın kendini psikolojik olarak hazırlaması gerekmektedir. Stres faktörü bedensel yapıyı önemli ölçüde etkilediği için düzenli egzersiz, doğa yürüyüşleri yapmak, doğru beslenmek, zihinsel ve fiziksel olarak hazır olmak tedavinin başarı oranını önemli ölçüde arttırmaktadır. Haftada en az 2-3 kez yürüyüşe çıkmak tüp bebek tedavisi düşünen çiftlere önerilmektedir. Anne adayları egzersizin yanında fast – food, abur cubur gibi yiyeceklerden mümkün olabildiğince uzak durmalı, organik, sağlıklı mevsim meyve ve sebzelerini bolca tüketmelidirler.

Bu süreçte baba adayına da büyük sorumluluk düşmektedir. Anne adayı ile arasında ki iletişimi her zamankinden daha güçlü hale getirmeli, destek olunmalı. Negatif durumu olsa dahi tekrar denenebileceği unutulmamalıdır.

Tüp bebek yöntemiyle gebelik elde eden anne adaylarının normal yollarla gebelik elde eden bir anne adayından hiçbir farkı yoktur. Gebelik takipleri, beslenme, egzersizler gibi önerilen çoğu şey gibi süreç aynı ilerler.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı arttıran bir diğer faktör ideal kiloda kalınmasıdır. Tedaviye başlamadan önce ideal kilo da olunması önemli etkenlerdendir. Tedavi boyunca bol sıvı tüketmek oldukça önem arz etmektedir. Kola, kahve, çay vb. yerine günde en az 2-3 litre su tüketilmelidir.

Tüp bebek tedavisi boyunca nohut, barbunya, kuru fasulye gibi baklagiller haftada en az 2 gün tüketilmesinde fayda vardır. Tedavi süresi boyunca protein, omega3, mineral değeri yüksek besinler tercih etmek oldukça önemlidir. Kızartma, ızgara gibi yöntemler yerine, buğulama, haşlama, fırında pişirme yöntemleri kullanılmalıdır. Folik asit açısından zengin sebzeler, fındık ve badem gibi kuruyemişler tercih edilmelidir. Şeker yerine kullanılan tatlandırıcılardan tüp bebek tedavi süresi boyunca uzak durulmalıdır.

Yorumlar

Your email address will not be published.

tr_TRTurkish