Tüp Bebek Tedavisi (IVF)

Home / Tüp Bebek Tedavisi (IVF)

Tüp Bebek Tedavisi (IVF)

 • İlk olarak uygulanan geleneksel tedavilere rağmen kısırlık sorunu devam eden bireyler için Tüp Bebek Tedavisi (IVF) mantıklı bir adım olarak dikkat çekmektedir.
 • IUI yönteminin sunduğu doğurganlık oranından beş kat daha yüksek bir oran sunan IVF yöntemi günümüzdeki en etkili yöntemdir. IVF ayrıca en yaygın doğurganlık tedavi yöntemidir ve yaşı ilerlemiş, fallop tüpler zarar görmüş ve erkek faktörlü kısırlık ve benzeri durumlar yaşayan kadınlar için oldukça yararlıdır.

Tüp Bebek yöntemi nedir?

 1. İlk olarak, güvenilir bir Üremeye yardımcı tedavi uzmanı ile tanışmanız gerekmektedir. Başka bir tedavi için uzman olmayan birine başvurmazsınız, Tüp Bebek için de uzman olmayan birine gitmeyin. Bir uzmanla tanışarak işe başladıktan sonra bir takım farklı kontrollerden ve görüşmelerden geçeceksiniz. Bu tarz bir yardım çok daha iyi sonuçlar doğurmakla birlikte her iki tarafın da hangi konumda olduğunu anlamasına yardımcı olur.
 2. Bu ilk üremeye yardımcı tedavi tanışmasını atlattıktan sonra, doğal adet döngüsünü düzenleyen ilaçları kullanmaya başlayacaksınız. İki aşamalı programın yüksek oranda başarıya ulaşmasını garanti altına aldığı için ilaç tedavisi hayatidir. Genellikle her ikiniz de, kendi kendinize uygulayabileceğiniz günlük enjeksiyonlar kullanacaksınız. Bu tarz bir tedavi yaklaşık olarak iki hafta sürmektedir.
 3. Ardından, sağlık ekibi yumurta tedariğinizin işlemin bir sonraki aşaması için uygun güçte olduğundan emin olacaktır. Bu da folikül uyarıcı hormon ya da FSH kullanımı anlamına gelmektedir. Bu, yumurtalıklarınızın yumurta üretme kapasitesinin artmasına yardımcı olur ve dölleme şansını arttırır.
 4. Bu aşamada, sıklıkla süreç analizi ve işlerin nasıl ilerlediğine dair bir değerlendirmeden geçersiniz. Bu işlem genellikle, her şeyin yolunda olduğunu garantilemek için yapılan ultrason taramalarını ve kan tahlillerini içermektedir. Ayrıca, genellikle süreci hızlandırmak için ekstra hormon enjeksiyonu da alırsınız.
 5. Sonrasında, sakin bir tedavi seansı boyunca yumurtalarınız toplanır. Bu işlem çok uzun sürmez ve şu anda göründüğünden çok daha az zararlı ya da rahatsız edicidir. Yumurtalar toplandığında, partnerin ya da laboratuvardaki donörün spermi ile birleştirilmek için hazırlanırlar. Bu işlem yapıldığında, kendi özel küvözünde döllenmelerine izin verilir.
 6. Son olarak, embriyo vücuda nakledilir. Bu nakil işlemi kateter tüpü kullanılarak gerçekleştirilir ve bu da işlemin hızlı, acısız ve genellikle yatıştırıcı ilaç olmadan yapılmasını sağlar. Çeşitli faktörler, alınacak olan yumurta sayısını belirleyecektir. Bu sebeple, bu bölüm için kesin bir plan bulunmamaktadır. Tamamen sizin durumunuza bağlıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Süreci

 1. Tedaviye başlamak istediğiniz tarihten 2 ay önce bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.
 2. Tedavi başlaması adet dönemi ile başlar .
 3. Anne adayı tedavi sürecine yumurta geliştirici iğneler kullanarak başlar. Bu süreç bulunduğunuz yerden takip edilir
 4. İğneleri kullanım süresi 12- 15 gün devam eder.
 5. İğneleri kullanım süresi bittikten sonra anne adayının yumurtalarının toplanması baba adayının da sperm örneği vermesi için merkezimize gelmesi gerekir.
 6. Anne adayı yumurta toplama işleminden 3 – 4 saat sonra isterse dönüş yapabilir ya da transfer gününe kadar Kıbrıs’ta konaklayabilir. Baba adayının transfer günü merkezimizde bulunmasına gerek yoktur.
 7. Anne adayı yumurta toplama işleminden 3-5 gün sonra transfer işlemi için merkezimize gelir. Bu süre içinde anne adayının aynı zamanda hormon ilacı da kullanması gerekir. Anne adayı transfer işleminden 4 saat sonra dönüş yapabilir.
 8. Transfer işleminden 12 gün sonra anne adayı bulunduğu şehirde kanda gebelik testi yaptırarak sonucu öğrenebilir. Transferden sonra anne adayı bazı hormon ilaçlarına bebeğin kalp atışları duyulana kadar devam eder.

Tıbbi Danışmanlık Formu

tr_TRTurkish