Tüp Bebek İşlemleri

Tüp Bebek işlemlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçin. Ücretsiz WhatsApp danışma hattımız: 0532 - 785 24 80

Kıbrıs’taki tüp bebek merkezimizde Tüp Bebek işlemi yumurtaların geliştirilmesi, yumurtaların toplanması, yumurtaların laboratuvarda spermle birleştirilmesi (döllenme) ve oluşan embriyoların rahime yerleştirilmesi evrelerinden oluşmaktadır.

Yumurtaların geliştirilmesi

Kıbrıs‘taki merkezimizde tüp bebek işleminde yumurtalıklar üzerinde çeşitli ilaçlar kullanılarak fazla sayıda yumurta gelişimi sağlanır. Genelde kadınlarda bir siklus süresinde 15 tane kadar yumurta oluşmaya başlar fakat yalnızca tek bir yumurta gelişir. Oluşmak için yola çıkan yumurtalardan ne kadar fazlası geliştirilebilirse tüp bebek tedavisinde başarıya ulaşma şansı da o oranda yükselir. Bu nedenle tedavide tüp bebek ilaçları ve iğneleri kullanılır. Tüp bebek ilaç ve iğnelerin, reglın ikinci veya üçüncü günü başlanılır ve 8 ile 14 gün süre arasında kullanılmaya devam edilir. Bu tedavi ile birlikte veya öncesinde yumurtalıklar üzerinde beynin baskısını sağlamak için de ek bir ilaç tedavisi uygulanır.

Yumurtalar, foliküller içerisinde gelişir. Folikül küçük kistlere verilen isimdir. Bu foliküller, büyümeleri ve gelişmeleri ile doğru orantılı olarak estradiol hormonu salgılarlar. Folikül içerisindeki yumurtanın görülmesi mümkün değildir, bazen folikül olmasına rağmen içinde yumurta gelişmeyebilir. Foliküllerin büyümesi ultrasonografi aracılığıyla takip edilir. Tedavinin belli günlerinde salgılanan estradiol hormonu kontrol ve takip edilerek, yumurtaların gelişimi izlenir. Yumurtlama dönemi yaklaştıkça bu hormona bakna ve takip etme sıklığı da artar. Foliküllerin gelişimi ve sayısı, vajinal ultrasonografi aracılığı ile takip edilir. Toplanan yumurta sayısı ultrasonografide görülen miktardan farklı olabilir. Yumurtaların toplanma zamanı olgunlaştırma (halk arasında çatlatma tabir edilen) iğnesi ile belirlenir.

Human Koryonik Gonadotropin (hCG – yumurtaların çatlamasını sağlayan ilaç) enjeksiyonunu takiben 34- 36 saat sonrasında yumurtalar ultrasonografi altında,toplanır. Kanda yer alan estradiol hormonu ölçümü ve de foliküllerin büyüklüğü ile sayısı yumurtanın toplanma zamanının tayin edilmesinde önemlidir.

Yumurtaların toplanmasına karar verilen saaten ortalama 34 ile 36 saat öncesinde hCG yapılır. hCG, yumurtaların olgulaşmasını ve çatlamasını sağlayan LH hormonu etkisine sahiptir.

Yumurtaların toplanması

Hastanın yumurta toplama günü belirlenen zamanda tüp bebek labaratuvarında olması zorunludur. İşleme gelmeden önceki gece hastanın saat 24:00’den sonra katı vey asıvı gıda veya su tüketmemezi gereklidir. Ayrıca o gün sadece duş alınır ve sonrası nda ise parfüm deodorant, makyaj gibi malzemeler kullanılamaz ve sigara içilmez. Yumurta toplama gününün sabahı hastanın eşi de sperm alınması için tüp bebek merkezine gelir. Yumurta toplama işlemi öncesinde 3-5 gün boyunca cinsel birleşme olmaması önemlidir. Spermeler hastanın eşinden özel hazırlanmış odada masturbasyon aracılığıyla alınır. Numuneler laboratuvarda işlemlerden geçirildikten sonra en kaliteli spermler seçilir. Sperm verilirken tükürük, sabun ya da krem türü kayganlaştırıcılar kullanılmamalıdır ve tamamı steril kap içerisine teslim edilmelidir. Çünkü genellikle sağlıklı spermlerin % 70’i ilk çıkan kısım içerisindedir.

Kıbrıs‘taki Tüp bebek merkezimizde genel anestezi altında, ameliyathane şartlarında, vajinal yoldan transvajinal ultrasonografi yardımıyla yumurtalıklara ulaşılır ve yumurtalar toplanır. Foliküller ultrasonografide görüntülendikten sonra, tek tek iğne ile içlerine girilir ve içerikleri özel solusyon içeren bir tüp içerisine aspire edilir. Tüp anında mikroskop altında yumurtaları bulmak üzere hazır olarak bekleyen embriyoloğa iletilir. Toplanan yumurtalar ismi inkübator olan özel dolaba yerleştirilir. Bir çok hasta işlemden birkaç saat sonrasına kadar bulantı ve uyku halinden yakınabilir. Hasta genel olarak 2 saat içerisinde düzelir ve evine gidebilecek hale gelir. 2-3 gün kadar kasıklarda regl ağrısına benzer bir ağrı hissedilebilir.

Bununla birlikte sızıntı veya çok hafif kanama olabilir. Bu tarz şikayetler için parasetamol içerikli ilaçlar alınabilir.

Yumurtaların laboratuvarda spermle birleştirilmesi (döllenme)

Takip eden işlemler; hastaya uygun olarak tüp bebek tedavisi veya mikroenjeksiyon (ICSI) yapılmasına göre bazı farklılıklar gösterir.

Klasik IVF (Tüp Bebek Yöntemi): Her yumurtanın yanına belli miktarda sperm bırakılır. Bir spermin yumurtanın içerisine kendi kendine girerek döllenmeyi gerçekleştirmesi beklenir. Döllenmiş yumurta hücreleri bölünür ve bu şekilde Human Koryonik Gonadotropinembriyoyu geliştirir. Embriyolar düzenli olarak her gün kontrol edilir ve 2-3 gün laboratuvar şartlarında büyümeleri sağlanır. Klasik IVF tüplerinde tıkanıklık dolayısıyla hamile olamayan kadınlarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Döllenme oranı daha düşük olduğu için artık tedavilerde büyük oranda mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi tercih ediliyor.

Assisted hatching (Traşlama): Yumurtanın en dışında yer alan zarın mikroskop altında lazerle (ya da kimyasal veya mekanik olarak) açılarak embriyonun, rahim duvarına yerleşmeden önce çıkmasını kolaylaştıran işleme Traşmala tekniği denir. Bu işlem embriyolog tarafından uygulanır.

Tanım olarak “fertilizasyon” döllenmeyi, “implantasyon” ise rahim iç yüzüne tutunmayı ifade eder.

Oluşan embriyoların anne rahmine yerleştirilmesi

Yumurtalar toplanıp döllenme gerçekleştikten 2-3 veya 5 gün sonrasında oluşan embriyoların 2 ya da en fazla 3 tanesi normal jinekolojik muayeneye kıyasla oldukça kolay ve ağrısız fakat olabilecek en steril ameliyathane şartlarında ve hassas bir şekilde rahime özel kateterle yerleştirilir. İşlem yaklaşık 10 dakika sürer. Embriyoların sayısı ve kalitesi, olabilecek çoğul hamilelik riskleri ve alınabilecek önlemler konusunda çift ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilir. Merkezimizde yaklaşık yarım saat istirahat eden hasta evine gidebilir. Bu süreçte cinsel ilişki uygun değildir. Hamilelik testine kadar cinsel ilişki yasaklanır.

Çok sayıda yumurta elde edilen hastalarda 3’ten fazla sağlıklı embriyo elde etmek mümkündür. Bu sağlıklı embriyolar dondurularak 5 yıla kadar saklanabilir ve yine aynı hasta için kullanılabilir. Embriyolar -196 derecede dondurularak oldukça özel koşullarda saklanır. Talep edildiği zaman ise tekrar hastanın rahimine yerleştirilebilir. Buradaki amaç bu ana kadar olan işlemleri tekrar gerçekleştirmek zorunda olunmaksızın dondurulmuş embriyolar aracılığıyla aynı hastanın tekrar hamileliğinin sağlamaktır. Ancak dondurulan embriyolar çözüldükten sonra ne yazık ki her zaman yüksek kalitede çıkmayabilir. Bu durum karşısında da transfer edilmeyebilirler. Donmuş siklüslerde başarı sansı %10 oranında düşer.

Hastaya hamileliğin devamını sağlamak için progesteron hormonunu içerek vajinal fitil, hCG enjeksiyonları ya da iğne önerilir. Merkezimizden ayrılırken hastaya ilaçların tarifini ve ne zaman hamilelik testi yapılacağını gösteren bir liste teslim edilir.

Hamilelik şansı kadının yaşı, tanısı ve hangi tedavi yönteminin uygulandığına bağlı olarak değişiklik gösterir. Tüp bebekte hamilelik şansı 40 yaşı geçen kadınlarda %10-25 iken, 35 yaş altı olan ve önemli bir sorunu olmayan, sadece tüpleri tıkalı kadınlarda %60’a kadar yükselir. Hastanın regl olması hamile olmadığı anlamına gelmez. Kesin tanı; kanda hassas hamilelik testi ile (yumurtanın toplanıldığı tarihten itibaren ortalama 12 gün kadar sonra kandaki beta – hCG hormonu tayini) ile konulur. Test 2 gün sonra tekrarlanır. Bundan 2 hafta sonra ise USG ile rahim içerisinde hamilelik kesesi/keseleri ve durumları izlenir ve takip edilir.

Yardımcı üreme teknikleri ile elde edilen hamileliklerde de tıpkı kendiliğinden hamilelikler gibi biyokimyasal hamilelik, düşük, dış gebelik gibi komplikasyonları görülebilir. Birden çok embriyo rahim içine yerleştirildiğinden bu tedavilerde çoğul hamilelik oranı %20 ile 25 sularındadır ve bunların önemli bir bölümünü ikiz hamilelikler meydana getirir. Üçüz veya dördüz gibi çok sayılı hamilelikler ise bazı özel yaklaşımlar gerektirebilir. Bu tedavilerle elde edilen bebeklerdeki anomali oranı doğal hamilelik popülasyonundaki gibi % 1 oranındadır.

Geri Arama Talep Formu

Tarafımızdan geri aranmak istiyorsanız lütfen aşağada yer alan geri arama talep formu eksiksiz olarak doldurunuz...

Mesajınız başarılı bir şekilde iletilmiştir. En kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.
Bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz...

İletişim Bilgilerimiz

Aşağada yer alan iletişim kanalları üzerinden bizimle 7/24 iletişime geçebilirsiniz...

  • +90 (0)392 – 225 56 85
  • +90 (0)532 - 785 24 80
  • +90 (0)533 – 880 36 80
  • info@gynolifetupbebek.com