Tüp Bebek

Tüp Bebek Herkes Yapabilir Mi?

Tüp bebek tedavisi, çağımızın önemli tedavi uygulamalarından biridir. Dünyada ve ülkemizde bu kapsamda kurulmuş birçok sağlı kuruluşu vardır. Yapılan modern tedavi uygulamaları ile çocuk sahibi olamayan çiftlerin çocuk sahibi olması mümkün hale gelir.

Tüp bebek Tedavisi başlamadan önce çiftlerin bu tedavi yöntemi ile ilgili gerekli bilince sahip olması gerekir. Öncelikle çiftlerin en az 2 yıldır doğal yollardan çocuk sahibi olmaya çalışması gerekir. Bu süre zarfında bebek sahibi olamayan çiftler, vakit kaybetmeden bu tedavi yöntemi için girişimde bulunabilirler. Söz konusu tedaviye başlamadan önce anne ve baba adaylarında da bir kısım fiziksel yeterliliklerin olması gerekir. Bu kapsamda aşağıdaki fiziksel özellikleri göz önünde bulundurmak gerekir.

Baba adayının menisinde yeterli sayıda sperm olmalı ve spermler beklenen kalitede olmalıdır.
Anne adayı yumurtluyor olmalı ve yumurtalıklar sağlam ve sağlıklı olmalıdır.
Anne ve baba adayları psikolojik olarak bu tedaviye hazır olmalıdır.
Anne adayı 35 yaşını geçmemiş olmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisine Başlama Şartları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisine herkes başlayabilir. Bunun için eşlerin belli fiziksel ve ruhsal özelliklere sahip olması beklenir. Yukarıda beklenen şartlar gerçekleştiği sürece her aşamada bu tedaviye başlanabilir. Fakat tedavi sonucunda başarılı olma ihtimali tedavinin uygun zaman diliminde yapılmasına bağlıdır.

Tedavi için en uygun zaman dilimi anne adayının 35 yaşını geçmediği dönemdir. Yukarıdaki başlığımızdaki hususlar giderildikten sonra tedavideki başarı oranı % 70\’tir. Anne adayı 42 yaşın üzerindeyse bu başarı oranı % 10 seviyelerine kadar düşmektedir.

Tedavide istenen başarı yakalanamayabilir. Tedavide başarısız olunması durumunda 2. hatta 3. denemeler yapılabilir. 3 denemede de başarısız olunması durumunda tedavide bundan sonra başarılı olmak mümkün değildir. Denemeler esnasında doktorun tavsiyesi üzerine belli zaman fasılalarının bulunması gerekir. Verilen ilaçlar ve doktorun yönlendirmesi ile tedavideki başarı şansı yüksek tutulmaya çalışılır.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi tüp bebek merkezi dediğimiz özel yerlerde uygulanmaktadır. Tedavi, babadan alınan spermlerin anne adayının yumurtalarına yerleştirilmesinden ibarettir. Tabi burada dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar vardır. Bu kapsamda aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

  • Baba adayından alınan spermlerin kaliteli olması ve anne adayının yumurtasına laboratuvar ortamında nakli gerekir.
  • Laboratuvar koşullarının anne rahmi ile aynı koşullarda olması sağlanmalıdır.
  • Yumurtada yetiştirilen embriyonun ne zaman rahme yerleştirileceğine dikkat edilmelidir.
  • Embriyo, anne rahmine yerleştirildikten sonra gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediği takip edilmelidir.

Tıp alanında yaşanan önemli gelişmeler doğrultusunda tüp bebekte başarı oranı her geçen gün artmaktadır. Bu kapsamda tüp bebek  merkezi tedavisi için başvuru yapanların sayısı da bu doğrultuda artmaktadır. Doğal yollardan bebek sahibi olamayanlar için harika bir tedavi uygulaması olan bu yöntem ile binlerce aile bebek sahibi olmuştur.

Yorumlar

Your email address will not be published.

tr_TRTurkish