Yumurta Rezerv Düşüklüğü (Amh)

Home / Yumurta Rezerv Düşüklüğü (Amh)

Yumurta Rezerv Düşüklüğü (Amh)

Düşük yumurta rezervi (düşük over rezerv), bir kadının yumurtalıklarında bulunan yumurtaların (foliküllerin) sayısının azalmış olmasıdır. Yumurtalık rezerv düşüklüğü nedenleri arasında en önemli faktör, kadının yaşıdır. Yaş arttıkça rezerv azalmaktadır.

Özellikle 35 yaşından sonra folikül sayısı ve kalitesi hızla azalır. Kimi vakalarda kadın yaşı genç olsa da yaşıtlarına göre az sayıda yumurtaya rastlanır. Bu vakalarda rezerv azlığına sebep olan faktörün kaliteyi de azaltmış olabileceğinin üzerinde durulmaktadır. Her ay düzenli adet görmek yumurtalık rezervinin iyi olduğunu göstermez. Az sayıda yumurta ile de uzun bir dönem düzenli adet görülebilir.

Yumurta Rezervi Düşük Olan Bir Kadın Hamile Kalabilir mi?

Yumurta rezervi az olanlar tüp bebek tedavisi ile gebe kalabilmektedir. Gebeliğin oluşması; sağlıklı bir embriyo ve bu embriyoyu kabul edecek uygun bir rahim iç zar tabakasının varlığına bağlıdır. Sağlıklı bir embriyo gelişimi için ise kaliteli sperm ve yumurta hücrelerine ihtiyaç vardır.

Tüp bebek tedavisinde sperm ve yumurta hücreleri laboratuvar ortamında bir araya getirilerek dölleme işlemi gerçekleştirilir. Sağlıklı embriyo üretimi, tüp bebek merkezinin embriyoloji laboratuvarının teknolojik donanımı ve embriyologların deneyimiyle doğrudan ilişkilidir.

Formu hemen doldurun, uzmanlarımız size en kısa sürede ulaşsın.  Yumurta Rezerv Düşüklüğü Nedenleri Nelerdir?

  Yumurtalık rezerv düşüklüğü nedenleri arasında en önemli faktör, kadının yaşıdır. Yaş arttıkça rezerv azalmaktadır. Özellikle 35 yaşından sonra folikül sayısı ve kalitesi hızla azalırken ailesinde erken menopoz öyküsü olan kadınların yumurta sayısı genç yaşta azalma potansiyeli taşır Her ay düzenli adet görülmesi yumurtalık rezervinin iyi olduğunu göstermez. Az sayıda yumurta ile de uzun bir dönem düzenli adet görülebilir. Rezerv azlığına sebep olan diğer faktörler:

  • Yumurtalıkla ilgili geçirilmiş cerrahi operasyonlar
  • Çikolata kistleri (endometriozis)
  • Sigara ve alkol tüketimi
  • Obezite
  • Kemoterapi ve radyoterapi
  • Turner sendromu

  en_USEnglish