Yumurta Dondurma - Yumurta Saklama - Kıbrıs yumurta dondurma - bekar kadın yumurta dondurma

Yumurta dondurarak bebek sahibi olma şansı nedir?

Tüp bebek tedavisi son 30 yılda  yol katetmiş ve son yıllarda hızla ilerleyen çiftlere ya da kişilere   bebek sahibi olma imkanı sağlayan bir yöntemdir. Günümüz modern dünyasında kadınların  ve erkeklerin bebek sahibi olma istekleri iler yaşlara kaydığı için bu yöntem de yüzleri güldüren bir tedavidir.

Ayrıca bu yöntemin içeriğinde yumurta , sperm ve embriyo dondurma gibi yöntemleri olması ayrıca olarak kişilere umut ışığı olmuştur. Yumurta dondurma; kanser tedavisi , ileri yaşlarda çocuk sahibi olma isteği, düşük over rezervine sahip olan kadınlarda özellikle tercih edilen ve hızla yaygınlaşan bir teknik olmuştur.

Yumurta Dondurmada Yapılan İşlemler

Kadınlarda üreme hücrelerinin belli bir yaş aralığında olması sebebiyle  bebek sahibi olmak isteyen kadınlar; erken yaşlarda yumurtalarını dondurarak ileri yaşlarda kullanmak üzere saklayabilirler. Kıbrıs da oldukça yaygın olan bu yöntem sayesinde kendi taze ve genç yumurtanız aynı şekilde saklanarak sonra ki yıllarda kullanmanız mümkündür. Bu yöntem de Kadının tedaviye uygunluk testlerinin yapılmasını takiben yumurta geliştirme süreci başlar. Bu süreçte birden fazla yumurtanın olgunlaşması için hormon tedavisi uygulanır.

Kişiye özel uygulanan protokollerin uzunluğuna göre belli bir çapa ulaşmış olan yumurta foliküleri Uzman doktorlarımız aracılığıyla  genel anestezi altında toplanır. Eş zamanlı Embriyoloji laboratuvarına iletilir. Deneyimli Embriyologlarımızın özel yumurta dondurma protokolleri ile yumurtaların önce etrafında ki hücrelerden temizlenerek olgun olup olmadığı kontrol edilir ve sonrasında dondurma işlemi yapılır. Yumurta dondurma işlemi  dikkatli ve deneyimli ellerde yapılması oldukça önemlidir . Yumurtalar daha hassas hücreler olduğu için farklı protokoller ile yumurta dondurma işlemi -196 sıvı nitrojen içerinse yapılarak saklanabilir.

Kıbrıs’da yasaların öngördüğü süre boyunca yumurtalar güvenli şekilde senelerce nitrojen tanklarında saklanabilir. Daha sonrasında yumurtanın sahibi hazır olduğunda işlem için  çözme işlemi uygulanarak in vitro dölleme  işlemi yapılabilir.  Bu teknik ile kadınlar genç yumurtalarla sağlıklı  bebekler elde ederek annelik şansını taze tutmuş olabilmektedirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

en_USEnglish