Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Günümüzde yaygın olarak uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de tüp bebek tedavisidir. Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır? Söz konusu tedavi ile tanışan kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Günümüz dünyasının artan stres ve dış etkileri göz önüne alındığında çiftlerin doğal yollarla çocuk sahibi olma ihtimali düşmektedir. Bu kapsamda kurulmuş tedavi merkezlerinden istifade ile söz konusu tedaviye başlanmaktadır.

Bahse konu tedaviye başlanması için öncelikle çiftlerin belli bir süredir tedavi olmaya çalışıyor olması gerekir. Bunun için de baz alınan süre 2 yıldır. Yani çiftler 2 yıldır çocuk sahibi olmaya çalışıyor olmalıdır. Bu süreçte başarısız olunması durumunda tüp bebek için gerekli girişimlerde bulunulmalıdır.

Günümüzün modern tıp imkânları göz önünde bulundurulduğunda bahse konu tedavinin başarı ihtimali her geçen gün biraz daha artmaktadır. Baba ve anne adayında gerekli fiziki ve ruhsal şartların yeterli olması durumunda tedavinin başarılı olma ihtimali % 70’lerdedir.

Tüp Bebek Tedavisi Uygulanması İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi için anne ve baba adaylarının bir kısım şartları sağlıyor olması gerekir. Bu kapsamda aşağıdaki hususlar dikkate alınarak tedavi süreci başlatılabilir. Tüp Bebek Tedavisi için gereken şartlar şunlardır;

  • Anne adayının 35 yaş ve altında olması gerekir.
  • Anne adayında yumurtlama sorununun olmaması şarttır.
  • Anne adayının yumurtalıklarının sağlam ve döllenmeye engel bir duruma sahip olmaması gerekir.
  • Baba adayında yeterli sayıda sperm bulunmalıdır.
  • Baba adayının sperm kalitesi uygun olmalıdır.

 

Yukarıdaki maddelerden de anlaşıldığı gibi tüp bebek tedavisi için anne adayının yaş kriteri çok önemlidir. Başarı oranı en yüksek olan tedavi, anne adayının 35 yaş altında olduğu süreçte yapılır. Anne adayının yaşı ilerledikçe tedaviden elde edilen başarı oranı da düşecektir. Bu kapsamda özellikle 42 yaş kritik eşiktir. 42 yaş ve üzerinde tedavide başarı oranı % 10 ve altı seviyelere kadar gerilir. Mümkün olduğu kadar erken dönemde tedaviye başlamak esastır.

Tüp Bebek Tedavisi İçin Gerekli Şartlar Nasıl Sağlanır?

Tüp bebek tedavisi için yukarıda da belirtildiği gibi bir kısım hususların sağlanması gerekir. Örneğin baba adayında sperm sayısı yeterli değil ya da menide yeterli sayıda sperm yoksa bu kapsamda bir tedavi süreci uygulanmalıdır. Bunun yanında sperm kalitesinin artırılmasına yönelik de tedbirler alınabilir.
Anne adayının yumurtlama sorunu ve yumurtalıkların kalitesini artırmaya yönelik de tedbir alınabilir. Alınan tedbirler ve uygulanan tedavi sonucunda tüp bebek tedavisi için arzu edilen ortam sağlanmaya çalışılır. Çiftler fiziksel ve ruhsal olarak bu tedaviye hazır olmadığı sürece tedaviye başlanmaz. Şartlar oluşmadan tedaviye başlanması durumunda başarısız olma ihtimali yüksektir.
Çeşitli psikolojik ve çevresel faktörlerin etkisi ile doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu tür durumlara en etkili yöntem olan tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olma ihtimali yukarıdaki yazımızdan da anlaşılacağı üzere oldukça yüksektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

en_USEnglish