Tüp Bebek Tedavisi (IVF)

Home / Tüp Bebek Tedavisi (IVF)

Tüp Bebek Tedavisi (IVF)

İlk olarak uygulanan geleneksel tedavilere rağmen kısırlık sorunu devam eden bireyler için Tüp Bebek Tedavisi (IVF) mantıklı bir adım olarak dikkat çekmektedir. IUI yönteminin sunduğu doğurganlık oranından beş kat daha yüksek bir oran sunan IVF yöntemi günümüzdeki en etkili yöntemdir. IVF ayrıca en yaygın doğurganlık tedavi yöntemidir ve yaşı ilerlemiş, fallop tüpler zarar görmüş ve erkek faktörlü kısırlık ve benzeri durumlar yaşayan kadınlar için oldukça yararlıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Süreci

  • Tedaviye başlamak istediğiniz tarihten 2 ay önce bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.
  • Tedavi başlaması adet dönemi ile başlar .
  • Anne adayı tedavi sürecine yumurta geliştirici iğneler kullanarak başlar. Bu süreç bulunduğunuz yerden takip edilir
  • İğneleri kullanım süresi 12- 15 gün devam eder.
  • İğneleri kullanım süresi bittikten sonra anne adayının yumurtalarının toplanması baba adayının da sperm örneği vermesi için merkezimize gelmesi gerekir.
  • Anne adayı yumurta toplama işleminden 3 – 4 saat sonra isterse dönüş yapabilir ya da transfer gününe kadar Kıbrıs’ta konaklayabilir. Baba adayının transfer günü merkezimizde bulunmasına gerek yoktur.
  • Anne adayı yumurta toplama işleminden 3-5 gün sonra transfer işlemi için merkezimize gelir. Bu süre içinde anne adayının aynı zamanda hormon ilacı da kullanması gerekir. Anne adayı transfer işleminden 4 saat sonra dönüş yapabilir.
  • Transfer işleminden 12 gün sonra anne adayı bulunduğu şehirde kanda gebelik testi yaptırarak sonucu öğrenebilir. Transferden sonra anne adayı bazı hormon ilaçlarına bebeğin kalp atışları duyulana kadar devam eder.

Kısırlık Nedenleri

Kısırlığın oldukça fazla sayıda nedeni mevcut. Çiftlerde sadece kadında veya sadece erkekte bir kısırlık sorununun olması bebek sahibi olmaya engel teşkil etmek için yeterlidir. Bazen hem erkekte hem de kadında görülebilen kısırlık da söz konusu olabilir. Her kısırlık vakasına kaynaklık eden nedene özgü farklı yaklaşımla tedavi gerçekleştirilebilir veya tüp bebek tedavisine başvurulabilir.

en_USEnglish