Tüp Bebek Süreci Nasıl İşliyor?

Tüp Bebek Süreci Nasıl İşliyor?

Tüp bebek, doğal yollarla çocuk sahibi olmayan bireylerin başvuracakları ilk tedavi yöntemidir. Çiftler, korunmasız ilişki sürecinde 1 yıl çocuk sahibi olmayı beklemelidirler. Sperm ve yumurtanın birleşmesi sonucu bu süre içerisinde gebelik gerçekleşmiyorsa, bir kısım test ve tedaviler uygulanarak gebeliğin gerçekleşmesi sağlanır.

Kesin bir yöntem olmamakla birlikte başarı oranı her geçen gün artan tüp bebek tedavisi, denenmesi gereken bir uygulamadır. Bu kapsamda bireylerin gerekli bilince sahip olarak 1 yıllık sürecin sonunda vakit kaybetmeksizin tedaviye başlamaları gerekir.

Tüp Bebek Tedavi Süreci Nedir?

tüp bebek süreci

Tüp bebek süreci, çiftlerin tedaviye başladığı andan itibaren uygulamanın tamamlanmasına kadar geçen süreyi ifade eder. Bu süreçte farklı test ve tedaviler yapılır. Yaşanan süreci aşağıdaki başlıklarımızda görebilirsiniz.

 • Ön Görüşme
  • Çiftlerin tedaviye başlamadan önce sağlık kuruluşu ve uygulamayı yapacak uzman ile birebir görüşmesi çok faydalı olacaktır. Yapılan görüşmede sürecin nasıl yürütüleceği ile igili çiftlere ayrıntılı bilgiler verilir.
 • Muayene ve Test Aşaması
  • Birebir görüşme sonrasında uzman hekim anne ve baba adayından bir kısım testler ister. Yapılan testler sonucunda doktor, anne adayının yumurta durumu ve baba adayının sperm sayısı ve kalitesi ile ilgili bilgi sahibi olur.
 • Yumurta Üretiminin Yükseltilmesi
  • Tedavi için gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra anne adayının regl döneminin 2 ya da 3. Gününden itibaren tedaviye başlanır. Bu süreçte anne adayının 8 ve 10. Günler arasında doktor tarafından verilen yumurta artırıcı iğneleri yaptırması gerekir.
 • Düzenli Kontrollerin Yapılması
  • Doktorun verdiği tavsiyeler ve hormon artırıcı iğnelerin kullanılması ve bunların etkilerinin görülmesi için düzenli doktor kontrolü gereklidir. Yapılan kontrollerde ek tedavilerin uygulanmasına da karar verilebilir.
 • Çatlatma İğnesinin Verilmesi
  • Hormon seviyesinin artırılmasına yönelik gerekli tedbirler alındıktan sonra anne adayına çatlatma iğnesi yapılır. Bu süreden itibaren 34-46 saat içerisinde yumurtanın olgunlaşması beklenir. İğnenin planlana saatte uygulanması çok önemlidir.
 • Yumurtaların Toplanması
  • Olgunlaşan yumurtaların hastane ortamında toplanması gerekir. Bu işlem OPU olarak isimlendirilir. İşlem, anestezi verilerek yapıldığı için herhangi bir acı hissedilmesi söz konusu değildir.

Tüp Bebek İçin Sperm Nasıl Alınır?

OPU işlemin yapılması ile aynı gün içerisinde baba adayından sperm örneği alınması gerekir. İşlem yapılmadan en az 3, en fazla 5 gün önce çiftlere cinsel kısıtlama yapılması gerekir. Belirlenen süre boyunca da erkek kesinlik boşalmamalıdır. Sperm alma işlemi, baba adayının mastürbasyon ile elde edeceği şekilde yapılır. Yapılan tetkikler sonrasında baba adayının sperm kalitesinde sorun varsa cerrahi müdahale ile de sperm alınabilir.

Doktor tarafından yapılan muayene sonrasında spermde belirli ayıklama işlemi yürütülebilir. Bu sayede spermdeki bozukluklar ve kalitesiz spermler ortadan kaldırılır. Ayıklanan kaliteli spermler mikroenjeksiyon denilen yöntem ile yumurtaya enjekte edilir. Yapılan işlem sonrasında embriyo elde edilmiş olur. Sperm alınmasını müteakip aşağıdaki süreç ile tüp bebek tedavisine devam edilir.

 • Embriyonun Takip Edilmesi
  • Yumurtanın spermle döllenmesi sonucunda embriyo elde edilir. Bu embriyo, özel koşullarda, kadın rahmine yakın bir ortamda takip edilir. Bu takip uygulamasına embriyoskop adı verilir.
 • Embriyonun Transfer Edilmesi
  • Embriyo takibi esnasında en ideal şekilde gelişen embriyonun seçimi yapılır. Seçilen bu embriyo da anne adayına transfer edilir. Yapılan uygulama esnasında anne adayına anestezi verilmesi söz konusu değildir. Anne adayından beklenen, idrarını tutuyor pozisyonda olmasıdır. Bunun sebebi ise annenin idrar torbasının rahme baskı yaparak kataterin rahim içinde daha rahat hareket etmesini sağlamaktır.Embriyo transferinden sonra anne adayı yaklaşık 1 saat gözlem altında tutulur. Sonrasında ise taburcu edilir. Bu aşamadan sonrası da oldukça kritiktir. Anne adayının bol sıvı tüketmesi ve ağır işlerden uzak durması gerekir.

Tüp Bebek Uygulamasının Başarılı Olma İhtimali Nedir?

Tüp bebek başarı oranı, uygulamasının başarılı olma ihtimali, çiftlerin bir kısım özelliklerine ve dış etkenlere bağlıdır. Bu kapsamda anne adayının yumurtalarının sağlıklı olması, baba adayının sperm üretiyor olması ve sperm kalitesi gibi durumlar tedavinin başarısını doğrudan etkiler.

Tedavinin başarılı olmasında çok önemli ve atlanmaması gereken bir husus da çiftlerin yaşıdır. Özellikle 40 yaşından itibaren tüp bebek tedavisi başarı şansı düşmektedir. Bu nedenle tedaviye mümkün olduğu kadar erken dönemde başlanması gerekir. Gerekli şartlar sağlandığında tedavinin başarı oranı % 70\’lerin üzerine çıkabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

en_USEnglish