Erken menopoz belirtileri nelerdir, erken menopoz neden olur, bebek sahibi olmaya engel midir gibi merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Erken Menopoz

Menopoz

Menopoz kelime anlamı olarak son adet demek olsa da temelde yumurtalık fonksiyonlarının durması anlamına gelir. Yumurtalık fonksiyonlarının bittiği ortalama 45-52 yaşları arasındadır.Bu durumun 40 yaşından önce ortaya çıkması ise erken menopoz olarak adlandırılır. Erken menopozda östrojen hormonunun salgılanması azalır,AMH düşerken,FSH ve LH hormon seviyelerinde yükselme görülür. Adetlerde düzensizlik olarak kendini gösteren bu durumda yapılacak ultrasonografi muayenesi ve hormon tetkikleriyle erken menopoz döneminde olup olmadığınız anlaşılabilir.

Erken Menopozun Belirtileri Nelerdir?

The first symptom of early menopause is more frequent menstruation. Under normal conditions, women have a period every 28 days, and menstruation more often than 22 days usually indicates a decrease in ovarian reserve. When menopause approaches, the number of menstruation decreases and is completely stopped.

Besides this; vaginal dryness, sexual reluctance, sleep disorders, hot flashes can also be seen. If you notice such symptoms, it is recommended that you consult a gynecologist without delay and have the necessary tests done.

Erken Menopozun Nasıl Anlaşılır?

En önemli belirtisi kadınların adet aralarını kısalmasıdır. Normal koşullarda kadınlar 28 günde bir adet olmaktadır, adetin 22 günden daha sık görülmesi genellikle yumurtalık rezervinin azaldığına işaret eder. Menopoza yaklaştığında ise adet görme sayısı azalır ve tamamen kesilir.
Diğer belirtiler şöyledir; terlemede artış, vajinal kuruluk, cinsel isteksizlik, uyku bozuklukları, sıcak basması. Eğer bu tip belirtiler fark ediyorsanız zaman kaybetmeden bir jinekoloji uzmanına muayene olmanız ve gerekli tetkikleri yaptırmanız önerilir.

Erken Menopoz Önlenebilir mi ?

Early menopause is an unpredictable condition, but early diagnosis is possible with regular doctor examination. In the first days of menstruation, hormone tests (AMH, FSH, estradiol) are performed and the ovaries are examined with vaginal ultrasound.

Thus, an idea can be obtained about the number of eggs suitable for fertilization. The age of the patient is of great importance for a successful result in early menopause treatments. The younger the patient, the higher the chance of success in treatment.

Formu hemen doldurun, uzmanlarımız size en kısa sürede ulaşsın.    en_USEnglish