yumurta donasyonu - yumurta nakli - dünyada yumurta donasyonu - donasyon tedavileri - tüp bebek - kıbrıs tüp bebek - tüp bebek merkezi

Dünyada Yumurta Donasyonu

yumurta donasyonu - yumurta nakliDünyada Yumurta Donasyonu

Çiftlerin bebek sahibi olma istekleri bazı farklı sebeplerden ötürü doğal yollarla mümkün olmamaktadır. Sorunlar gerek erkeklerden gerek kadınların kaynaklı olabilmekle iki tarafında işlevselliğini yitirdiği durumlar da görülebilmektedir. Donasyon işlemleri ile bu sorunları yaşayan çiftlerin bebek sahibi olmaları sağlanmaktadır. Bu kapsamda yumurtalarında sorun olan kadınlar için yumurta donasyonu işlemi uygulanmaktadır. Böylece çiftlerin çocuk sahibi olmasının önü açılmaktadır. Bu anlamda dünyada yumurta donasyonu başarıyla uygulanan bir tedavi olarak öne çıkmaktadır. Bu tedavi yönteminin gerekli olduğu durumlar:

  • Yumurta kalitelerinin yetersiz olduğu tespit edilmiş kadınlar
  • Yumurtaları ameliyat ile alınmış kadınlar
  • Menepoza giriş sürecindeki kadınlar
  • Menopoza girmiş kadınlar
  • 43 yaş ve üzeri kadınlar
  • Genetik hastalıkları bulunan kadınlar
  • Kromozomlarında hatalar tespit edilen kadınlar
  • Tüp bebek tedavisinde sonuç alamayan kadınlar
  • Kemoterapi görmüş hastalar
  • Radyoterapi görmüş hastalar olmaktadır.

Görüleceği üzere hamilelik süreçlerini geçmiş olan kadınlar aşta olmak üzere hamilelik süreçlerini etkileyecek tedaviler gören kadınlar ve genetik sorunları bulunan kadınlar için yumurta donasyonu tedavisi ile hamile kalmak mümkün olmaktadır. Böylece çiftlerin çocuk sahibi olmasının önü açılmaktadır. Anne baba olabilme duygusunu tadabilmeleri için gelişmiş bir tedavi yöntemi olan yumurta nakli ile bu isteklerine kavuşabilmektedirler. Dünyada bu tedavi yöntemi sıklıkla kullanılmaktadır.

Yumurta Donasyonu Nasıl Yapılır?

Bahsi geçen tedavi görüleceği üzere kadınlardan kaynaklı hamilelik sorunlarının aşılması için geliştirilmiş bir yöntem olarak önümüze çıkmaktadır. Yumurta donasyonu tedavisi uygulanması tanısı konulan hastalar için birtakım ön hazırlıklar gerekmektedir.  Bu işlem için kadın ve erkeklere bazı testler yapılmasıyla tedaviye geçilmektedir. Yapılan testlerde tedavi için uygunluk tespit edilmekte ardından tedavi gerçekleştirilmektedir.

Bununla birlikte kadınlar için tedavi öncesi yapılacak olan testler rahim filmi, kan grubu, kan sayımı ve Anti HİV gibi testler olmaktadır. Bu testler sonrası kadın bireyler için alınan veriler değerlendirilerek uygunluk belirlenmektedir. Erkekler için de birtakım testler yapılmakta olup kan grubu, Anti HİV ve sperm analizi başta olmak üzere testler yapılmaktadır. Bu işlemler sonucu erkeğin de uygunluğunun tespit edilmesiyle yumurta donasyonu işlemi için yeni safhaya geçilmektedir.

Sonrasında yumurta için uygun donör arayışına geçilmektedir. Daha önce hamilelik süreci yaşamış ve bunun olabileceği kanıtlanmış kimseler arasından yumurta donörü seçilmektedir. 21 ila 30 yaşları arasındaki bireylerin yumurta donörü olarak değerlendirilmesi daha muhtemeldir. Zira bu dönemler hamilelik için elverişli zamanlar olmaktadır. Herhangi bir bulaşıcı ve genetik hastalığı olmayan kadınlardan alınan yumurtalarla işleminin sonuna yaklaşılmaktadır.

Sonrasında donörden alınan yumurta ile spermin laboratuar ortamında birleştirilmesi sağlanmaktadır. Bununla birlikte transfer için bu süreçte kadın rahmi de hazırlanmaktadır. Embriyo oluşumu sonrasında 3 ila 5. Gün arasında embriyonun anne adayının rahmine transferi yapılmaktadır. Böylece işlem tamamlanmaktadır. Dünyada yumurta donasyonu işlemi belirtilen süreçlerden geçirilerek yapılmaktadır.

Dünyada Yumurta Donasyonu Başarısı ve Ücretleri

Yumurta nakli işleminin başarısı için donör kadının yumurta kalitesi ve erkeğin sperm kalitesi büyük önem arz etmektedir. Bununla birlikte operasyonu gerçekleştirecek olan hastane imkanları ve personel yeterliliği de önemli hususlardan olmaktadır. Bu tedavinin dünyadaki başarısı % 70 oranında seyretmektedir. Yani bu işlemden faydalanan çiftlerin büyük çoğunluğu çocuk sahibi olabilmektedir. Yumurta donasyonu işlemi ücretleri operayonun başarısını etkileyen belirtilen hususlara bağlı olarak değişmektedir. Bununla birlikte dünyada bu tedavinin ücretleri oldukça makul seviyelerde olmaktadır. Konu ile ilgili en doğru bilgiye işlemi sağlayan hastanelerden ulaşmak mümkün olmaktadır.

Linki tıklayarak Gynolife Tüp Bebek merkezimizde başarıyla gerçekleştirilen tüm tedaviler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Your email address will not be published.

tr_TRTurkish