Yumurta nakli ile adet görmeyen kadınlar gebe kalabilir mi?

Adet Görmeyen Kadınlar Gebe Kalabilir mi?

Adet görmemek “amenore” olarak adlandırılır. Hiç adet görmeyen primer amenore adını verdiğimiz kadınlarda genellikle hormonal ya da genetik problem söz konusudur. Yani beyinden yumurtalıklara, yumurtalıklardan rahime giden bu hormonal döngünün herhangi bir yerde kesintiye uğraması kadının adet görmesini engeller. O yüzden bu hormonal döngünün kesildiği her noktada amenore oluşur.
Primer amenore adını verdiğimiz durumun bir kısmında beyinden yumurtalıklara salgılanan hormonlar eksiktir. Bu hormonların takviye edilmesi kadınların tekrar yumurtalıklarının işlevsel hale gelmesini sağlayarak adet görmelerini ve gebelik oluşmasını sağlar.
Ancak yumurtalıkların cevabının negatif olduğu yani bu hormonların olmasına rağmen yumurtalıkların çalışmadığı, erken menopoz ya da genetik sendromlu yumurtalıkların aktif olamadığı TURNER sendromlu hastalarda maalesef yumurtalıkların çalıştırılarak gebelik elde edilmesi mümkün olmayacaktır.
Bu tip durumlarda kişilerin yumurta nakli yapan merkezlere başvurarak yumurta donasyonu tedavisi ile gebelik için tek şansları olur. Yumurta nakli adet görmeyen kadınların gebe kalması tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

 

Yorumlar

Your email address will not be published.

tr_TRTurkish